birža
brža (pranc. bourse, lot. bursa – piniginė; vok. Börse), įstaiga, kurioje perkami ir parduodami vertybiniai popieriai, valiuta arba masinės paklausos standartinės prekės, paslaugos, darbo jėga. Karaliaučiaus birža minima jau 1619. Naujasis jos pastatas 1875 stovėjo prieš Knypavą ant senojo Priegliaus kranto (šis pastatas – vienas iš nedaugelio išlikusių po 1944 suniokotame senamiestyje).
Pirmoji birža Klaipėdoje įsteigta 1775. Ji ypač suintensyvino veiklą 1775–1783 (per JAV nepriklausomybės karą), kai per Klaipėdos uostą padidėjo miško medžiagos, grudų, linų, odos, dervos ir kitų prekių eksportas. Vaizdingas jos pastatas stovėjo Danės krantinėje, prie Biržos tilto (vok. Börsenbrücke). Čia pirkliai rinkdavosi ne tik atlikti komercinių ir finansinių operacijų, bet ir praleisti laisvalaikio. Birža buvo tokia populiari, kad prireikė ją kelis kartus atnaujinti. Buvo nustatyta speciali rinkliava už išvežamas prekes, o lėšos panaudotos naujai biržai statyti. Ji iškilo senosios vietoje 1777, bet ir joje netrukus tapo ankšta. 1856 šis fachverkinis pastatas nugriautas, o jo vietoje pastatytas daug didesnis: mūrinis, dviejų aukštų, su laikrodžio bokšteliu. Birža iš dalies buvo ir kultūrinė įstaiga: joje buvo skaitykla, kurioje buvo galima pasiskaityti apie 60 įvairiomis pasaulio kalbomis leidžiamų laikraščių ir žurnalų. Biržos salėje buvo rengiamos atvežtinės dailės parodos, leidžiama anglikonams (kurie neturėjo savo bažnyčios) laikyti pamaldas, lankytis miesto gyventojams. Klaipėdos biržoje glaudėsi ir miesto telegrafas. 1907–1908 birža vėl rekonstruojama, išplečiama. Pirmame pastato aukšte įsikūrė parduotuvės, viršutiniuose įrengti butai. Salė buvo itin puošni: stovėjo skulptūros, kabojo daugiausia pirklių dovanoti paveikslai. XX a. birža pradėta vadinti Prekybos ir pramonės rūmais. Šis svarbus miesto architektūrinis paminklas sugriautas per Antrąjį pasaulinį karą.
L: LE; MLFA; Tatoris J. Senoji Klaipėda. V., 1994, p. 181–183.
Laimutė Vasiliauskaitė
Iliustracija: Klaipėdos biržos pastatas (1856, rekonstruotas 1907, neišlikęs) prie Biržos tilto / Iš Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fondo